FLORES – RAJ ZAPOMNIANY…

mapa wyspy Flores – Indonezja

———————————————————————————————-

Geneza nazwy

Sądząc po nazwie, pomyślelibyśmy, iż wyspa ta leży w Ameryce Południowej. Leży ona w samym sercu archipelagu indonezyjskiej, między Oceanem Indyjskim a morzem Flores. Przybycie kupców, handlarzy i żeglarzy portugalskich w XVII wieku stało się punktem wyjścia, dlaczego azjatycka wyspa nazywa się portugalskim słowem:  Flores. Flores jest skrótem od Cabo da Flores, co oznacza Przylądek Kwiatów (po indonezyjsku: Tanjung Bunga), to nazwa miejscowości portowej na wschodzie wyspy, gdzie portugalczycy  pod wodzą M. S.  Cabot zacumowali swoje statki. To znak ich zachwytów nad krajobrazem z licznymi kwiatami dziewiczego lądu. Oficjalnie nazwę tę rozpowszechniał Gubernator kolonialny, holender Henrik Brouwer, w 1636 roku.

Pierwotnie wyspa ta niegdyś nosiła nazwę: NUSA NIPA, co oznacza „wyspa Smoka“. Sami floresyjczycy dość chętnie dziś używają jej. Smocza nazwa prawdopodobnie pochodzi od kształtu wyspy oraz liczebności gatunków węży i krokodyli tam (będzie mowa o jaszczurkach z Komodo). Smocze wzory powszechnie widać na tradycyjnych tkaninach we wszystkich regionach Flores.

Podróż po wyspie autobusami

Historia

Tak jak w przypadku innych wysp z tej grupy Małych Wysp Sundajskich, nie istnieje żaden zapis historyczny do czasu przybycia Portugalczyków w XVI wieku. Wtedy istniały autonomiczne królestwa na Flores: Larantuka na wschodzie, Sikka, Ende, Lio, Nage, Mbai, Ngada, Riung oraz Manggarai (Todo, Cibal i Bajo). Wszystkie były samodzielne pod względem politycznym, kulturowym i społecznym, gdzie władcy rządzili swoim królestwem pod mocą adatu. Interwencje polityczne zewnętrznych władz (portugalskiej i holenderskiej) na początku nie wpłynęły na suwerenność tych królów. Lecz z czasem, zwłaszcza za kolonializacji holenderskiej, ustąpili już ustrojowi demokratycznemu, tworzonemu przez holendrów, co doprowadziło do całkowitej utraty wpływów królów. Lecz pod względem adatu, są aż po dziś dzień szanowani i respektowani.

Potomkowie jednego z władców Manggarai

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s